Vandentiekis

Vandentiekis individualiems namams

Daugeliui, namus besistatančių žmonių, kyla nemažai klausimų susijusių su vandnetiekiu. Pabandysime trumpai apžvelgti visą procesą, pradedant gręžiniu, baigiant vandens maišytuvu.
Gręžinio gylis priklauso nuo to, kokiame gylyje yra vanduo.
Į gręžinį leidžiamas vandens siurblys. Galimi variantai yra arba hidroforas, arba siurblys su dažnio keitikliu.

Prie siurblio rišama trosas, pajungiamas elektros kabelis ir vandentiekio vamzdis(dažniausiai 32mm juodas polietileninis, sutrumpintai PE) . Dažniai virš gręžinio būna šulnys, tad jame statomas išsiplėtimo indas (kuriame kaupiamas vanduo) ir slėgio rėlė. Jeigu šulnio nėra, tuomet įranga galima statyti jau namo viduje. Kai siurblys yra su dažnio keitikliu, tada reikalingas tik mažas bakelis, nes kuomet name yra atsukamas vanduo, siurblys pajautęs nukritusį slėgį ima pompuoti vandenį, o tuo tarpu vandens siurblys be dažnio keitiklio į didelį išsiplėtimo indą pripompuoja vandens ir siurblys atsijungia.
Vandentiekio vamzdis kasamas ne mažiau nei 1,6m gylyje, (žemiau įšalo linijos) ir vedamas į namą dažniausiai katilinėje, dėl patogumo, estetinio vaizdo, mažesnių vamzdžio sąnaudų, be to patogu įrengti lauko laistymą.
Visuomet rekomenduojama statyti vandens filtrus. Pradžiai tinka ir kasetinis kurio, filtras neleidžia smėliui ir žemėms patekti į vandentiekį.
Atlikus vandens tyrimus būtų galima statyti ir sudėtingesnius filtrus, o galbūt vanduo geras ir jų neprireiks. Beje, lauko laistymas jungiamas per srieginį trišakį su ventilias dar prieš vandens filtrą. Lauko laistymą galima įrengti 2 būdais.

Naudojant specialų ventili:

(kaina apie 300lt)
kuriuo nereikia rūpintis atėjus žiemai, nes užsukus vandenį jis išbega ir ventilis lieka tusčias nuo pat namo vidaus, taip niekada neužšala ir nepratrūksta nei vamzdis nei pats ventilis.
Kitas būdas – įrengiant 2 arba 3 ventilius,
vieną lauke (atėjus žiemai laikome atsuktą) kitą viduje (atėjus žiemai laikome užsuktą), o trečias montuojamas tuo atveju kai nėra nuolydžio pilnai išbėgti vandeniui iš vamzdelio, kitokiu atveju vanduo užšals, ledas nuo šalčio plėsis ir trūks vamzdis.
Už vandens filtro statomas trišakis šildymo sistemos papildymui, toliau paskirstomas į dvi dalis karštas ir šaltas vanduo. Šaltas vanduo išvedžiojamas po visą namą. Karštas vanduo gaminamas boilerio arba dujinio katilo pagalba. Dažniausiai montuojamas kombinuotas boileris, kuris viduje turi iš vamzdžio susuktą spiralę, kurioje cirkuliuoja šildymo sistemos skystis (tai gali būti tiek vanduo, tiek glikolis). Toliau karštas vanduo skirstomas po visą namą. Jei namas didelis ir atstumai dideli nuo boilerio iki vonios arba virtuvės,tuomet rekomenduojama karšto vandens cirkuliacija, kad vos tik atsukus karšto vandens čiaupą iškart imtu bėgti karštas vanduo, o nereikėtų ilgai jo laukti.
Yrengti recirkuliacijos sistemą nėra sudėtinga. Tai tiesiog papildomas vamzdelis su siurbliuku ir termoriele. Kai vanduo atšala, įsijungia siurbliukas ir į vamzdį vėl plūsteli karštas vanduo. Šilumos nuostoliai minimalųs, kadangi karšto vandens vamzdžiai yra izoliuoti specialia izoliacija.
Nuo cirkuliacijos galima pajungti ir vandens gyvatukus arba kitaip vadinamus rankšluosčių džiovintuvus. Jungiant nuo cirkuliacijos nereikalingas elektrinis tenas, nes tiek žiemą tiek vasarą šyla nuo boilerio. Kas geriau sunku pasakyti, bet dažniau jungiama nuo šildymo sistemos, nes dažnai yra nedaroma cirkuliacija. Nuo šildymo sistemos gyvatukas turi daugiau reguliavimo galimybių tiek vasarą tiek žiemą, vasarą įjungi arba išjungi elektrinį teną, o žiemą reguliuojamas termostatinės galvutės pagalba, daugiau arba mažiau šilumos.

Vamzdynai ir pavadinimai

Šiuo metu yra didelis vamzdynų pasirinkimas. Labai trumpai aptarkime pagrindinius tipus:
PPR lituojams – suvirinamas: privalumas -pigus vamzdis. Minusai: nelankstus, atsiranda labai daug papildomų detalių, sugaištama daugiau laiko dėlto brangsta darbas.
Daugiasluoksniai vamzdžiai ir presuojamos jungtys. Pigus vamzdis, brangesnės jungtys, tačiau galima išlengti, todėl jungčių reikia mažiau. Šiuo metu pats populiariausias vamzdis. Saugi technologija.
Daugiasluoksnis vamzdis ir užveržiamos jungtys. Naudojama buitinėms namu sąlygoms, negalima montuoti po gipsu, betonu, negalima užbetonuoti jungčių. Nereikia specialių įrankių ir sugebėjimų, deja nėra labai patikima, po kurio laiko jungtys atsileidžia ir pradeda varvėti vanduo.
PEX vamzdynai. Yra keletas tipų ir variacijų. Pex vamzdyną geriausia naudoti kolektorinėms sistemos, nes galima lengvai pakeisti vamzdį esant pažeidimui. Pagrinde naudojama plastikinis užmaunamas žiedas arba metalinis užmaunamas žiedas arba metalins presuojamas žiedas. Galima naudoti ir užveržiamas jungtis. Minusas tik tas kad sunkiau lankstomas vamzdis nei daugiasluoksnis. Šie vamzdžiai labai populiarūs Skandinavijos.
Variniai lituojami-virinami: Privalumas – plonos sienelės praleidžia didžiausią vandens srautą. Minusas – daug dalių ir kiek brangoka. Tačiau puikiausiai tinka matomose vietose, gali būti kaip dizaino, interjero detalė.
Presuojami plieniniai ir varinai: Saugi technologija, puikiai tinka gamybinėse patalpose kur montuojama ant sienų ar ant lubų. Dažniausiai naudojama ligoninėse, gamyklose, maitinimo įstaigose.
Plieninis srieginis, cinkuotas: Labai retai naudojama individualiuose namuose, tačiau plačiai naudojama ir naujai statomuose daugiabučiuose namuose.

Technologija

Visi vamzdžiai turi būti izoliuoti, nes susidaro kondencatas arba greičiau atvėsta vamzdžiuose esantis šiltas vanduo.
Yra taisyklės kurias turi žinoti kiekvienas santechnikas. Kokiame aukštije turi būti išvesti vandentiekio vamzdžiai prietaisų pajungimui.
Vonia: 75-85 cm ant šoninės arba galinės sienos pagal vonios matmenis ir kliento pageidavimą. 150mm tarp ašių.
Dušas be pado: 100cm nuo žemės, pagal dušo matmenis. Centras maišytuvo turi gautis per vidurį.
Dušas su padu: 110cm nuo žemės
Dušo kabina su masažu: Vanduo atvedamas pačiame kampe, stengtis kuo glaudžiau, aukštis nesvarbus, nes dušo kabina jungiama lanksčiomis žarnomis.
Praustuvas: 60cm nuo žemės
Virtuvinė plautuvė: 55 cm nuo žemės.
Wc pastatomas: 25cm nuo grindų ir 25 cm nuo nuotekų vamzdžio centro, galima ir kairėje ir dešinėje nes wc gamintojai taip ir nėra sutarę vieno standarto.
Wc pakabinamas: Vamzdis įvedamas į patį wc bakelį.
Skalbimo mašina:100cm arba šone skalbimo mašinos, bet ne už jos nugaros.
Gyvatukas: 100cm ir 5cm tarp vamzdio centrų, yra specialųs pajungimo mazgai.